Kategóriák
Uncategorized

Okos városok – W3C virtuális műhelykonferencia

2021. június 25-én kerül megrendezésre az Okos városok – W3C Műhelykonferencia (W3C Workshop on Smart Cities), mely teljes egészében online esemény lesz.

A műhelykonferencia elsődleges céljai:

  • Az Okos városokra vonatkozó szabványosításban érintettek azonosítása annak érdekében, hogy a webes szabványosítás összhangban legyen az okos városok valós igényeivel,
  • A mindenki által támogatott, megvalósításra kerülő okos város technológiákhoz szükséges applikációk meghatározása,
  • valamint annak megvitatása, hogyan tehető jobbá a létrehozni kívánt Okos Városok Érdekcsoport tervezett Működési Szabályzata.

A műhelykonferencia várható témái:

  • Az okos városok jelenlegi helyzete,
  • A web-alapú okos városok iránti igény az érintettek: a használók, a fejlesztők, valamint a kormányzatok szemszögéből,
  • A több területet érintő alrendszerek integrációjának átfogó kérdései.

A rendezvény az előre felvett előadásokból, valamint az ezeket követő, 2021. június 25-én tartandó élő megbeszélésekből áll. A részvétel mindenki számára ingyenes és elérhető, aki az adott téma iránt érdeklődik és valamennyire már járatos benne. További információ a műhelykonferenciáról.

A műhelykonferenciára előadással jelentkezni 2021. április 30-ig lehet, az online regisztráció 2021. június 18-ig nyitott.

Kategóriák
Uncategorized

W3C ajánlás a Webes Autentikáció: API a publikus kulcs bizonyítványok eléréséhez 2. szint

A Webes Autentikáció Munkacsoport (Web Authentication Working Group) közzétette a Webes Autentikáció: API a publikus kulcs bizonyítványok eléréséhez 2. szint (Level 2 Recommendation of Web Authentication: An API for accessing Public Key Credentials) W3C ajánlást. A WebAuthn a jelszó-alapú, nem biztonságos autentikáció kiváltására már széles körben erős kriptográfiai autentikációt alkalmaz. A most közzétett 2. szint egy karbantartási frissítés, amely az 1. szintet meghatározó dokumentum szerepét veszi át. A Munkacsoport további jelentős frissítéseket tervez, amelyek a dokumentum 3. szintjeként jelennek majd meg.

Kategóriák
Uncategorized

W3C ajánlás lett az XSL Transzformációk 2. verzió

A W3C ajánlásként tette közzé az XSL Transzformációk 2.0 verzióját (XSL Transformations (XSLT) Version 2.0 (Second Edition)). A specifikáció egy, az XML dokumentumok más XML dokumentumokká alakítására használt nyelvnek, az XSLT 2.0-nak a szintakszisát és szemantikáját definiálja. A most közzétett 2. verzió a korábbi hibajavítása és egyértelműsítése, új tulajdonságok hozzáadása nélkül.

A W3C az XSLT nyelv 3.0 verzióját 2017. június 8-án jelentette meg W3C ajánlásként, amely jelentős kiegészítéseket tartalmaz annak érdekében, hogy lehetővé tegye a transzformációt streaming módban is, amikor teljes egészében sem a forrásdokumentum, sem a céldokumentum nem került tárolásra a memóriában. A 3.0 verzió másik fő célja a nagyméretű stíluslapok modularitásának növelése, megengedve a stíluslapok függetlenül fejlesztett  komponensekből történő fejlesztését, magasszintű szoftverfejlesztési robusztussággal (csomagok).

Kategóriák
Uncategorized

Web Akadálymentesítés Oktatási Anyag – frissített forrásanyag

Az Akadálymentes Oktatási és Ismeretterjesztő Munkacsoport  (Accessibility Education and Outreach Working Group (EOWG)) új fejlesztési modulokat jelentetett meg a Web Akadálymentesítés Oktatási Anyagban (Curricula on Web Accessibility). A jelen oktatási anyag keretet biztosít új, digitális akadálymentesítés témájú kurzusok létrehozására, az akadálymentesítés más kurzusokba való beépítésére, valamint a már létező vagy tervezett kurzusok felülvizsgálatára. A 2021. márciusban közreadott anyag a következőket tartalmazza: frissített útmutató az Oktatási Anyag áttekintő oldalán (Curricula overview page), frissített alapmodulok (Foundation Modules) és új fejlesztői modulok (Developer Modules). Az új modulok az akadálymentes jelölő és kódoló technikákra fókuszálnak, elsősorban a front-end fejlesztők oktatását tartva szem előtt. Az ezután megjelenő modulok az akadálymentes digitális tartalmak tervezését és szerkesztését fedik majd le.

Kategóriák
Uncategorized

Nyílt kijelző protokoll – első nyilvános tervezet

A Második Kijelző Munkacsoport (Second Screen Working Group) megjelentette a Nyílt Kijelző Protokoll (Open Screen Protocol) első nyilvános tervezetet. A Nyílt Kijelző Protokoll egy hálózati protokoll készlet, amely lehetővé teszi a felhasználói ágensek számára a Prezentációs API (Presentation API) és a Távoli visszajátszás API (Remote Playback API)  interoperábilis módon való implementálását.